Vicek - materiał na każdy temat

Home » Optyka » Zakup lunety – na co zwrócić uwagę?

Zakup lunety – na co zwrócić uwagę?

Sporo osób lubiących obserwację natury waży zakup dobrego osprzętu, który znacznie to zadanie uprości. Dobór lunety może jednakże sprawić wiele kłopotów – którymi kryteriami kierować się w trakcie podejmowania decyzji?

Przede wszystkim – powiększenie

Jednym z najbardziej znaczących parametrów Lunety jest powiększenie – im większe, tym bardziej dalekie obiekty będziemy mogli obserwować. Należy jednakże pamiętać, że znaczne powiększenie wiąże się z dużymi gabarytami całego osprzętu, co może okazać się mało praktyczne w trakcie wypraw przyrodniczych. Na to, czy dobrze będziemy widzieć obserwowany obiekt wpływa również rozmiar obiektywu – im szersza, tym więcej światła dociera do oka, co przekłada się na lepszą jakość obserwacji. Należałoby też zwrócić uwagę na to, czy ostrość widzenia na krańcach jest równie dobra jak w środku.

Przydatne dodatki

W sklepach specjalistycznych przeważnie znaleźć można lunety wytworzone ze stali, lub aluminium. Te drugie są dużo lżejsze, co przekłada się na wygodę użytkowania. Jeśli jednak zdecydujemy się na typ ze stali, wskazane jest dokupić do niego statyw. Miłośnicy obserwacji przyrody bez względu na panujące warunki pogodowe powinni pomyśleć o specjalnej wodoszczelnej obudowie, która skutecznie ochroni przyrząd przed zniszczeniem. Przed zakupem należy zastanowić się także, czy potrzebujemy lunetę zestawić z aparatem fotograficznym albo kamerą.

Jeśli szukamy lunety do oglądania zwierząt, właściwym wyborem będzie model z obiektywem o średnicy wynoszącej 80-85mm. Taki przyrząd zagwarantuje jasny, a przez to wysokiej jakości obraz.

Comments are closed.