Vicek - materiał na każdy temat

Home » Optyka » Porządna lornetka – jak ją odnaleźć?

Porządna lornetka – jak ją odnaleźć?

Wytrzymały sprzęt dobrej jakości posłuży nam przez sporo lat, zatem zanim kupimy lornetkę warto poświęcić nieco czasu na odszukanie odpowiedniego modelu. W toku poszukiwań powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak powiększenie, pole widzenia, średnica obiektywu i odstęp źrenicy wyjściowej.

Najistotniejsze parametry

Można powiedzieć, iż lornetka to nic innego, jak połączone ze sobą dwie lunety, lecz o jakości obrazu decyduje mnóstwo parametrów. Jednym z najważniejszych jest powiększenie – im większe, tym bardziej oddalone od nas obiekty będziemy w stanie zauważyć. Należy jednak wiedzieć, iż za duże powiększenie przekłada się na zminimalizowanie pola widzenia i jasności obrazu. W największym stopniu optymalny wybór do obserwacji z ręki to lornetka oferujące powiększenie od 12 do 15 razy. Średnica obiektywu to wyrażona w milimetrach średnica frontowej soczewki – im pozostanie większa, tym jaśniejszy obraz, co sprawdzić się może w trakcie obserwacji w słabym oświetleniu.

Dzienna czy nocna?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji wskazane jest zastanowić się dodatkowo do jakich zastosowań zamierzamy wykorzystywać nasz osprzęt. Poniekąd innymi parametrami cechują się lornetki do obserwacji dziennych, zaś innymi te przeznaczone do użytku wieczorem i nocą. Gdy dookoła jest jasno, nie ma potrzeby sięgać po lornetki o dużym obiektywie, w związku z tym mniejsze rodzaje w zupełności starczą do oglądania natury. Miłośnicy obserwacji astronomicznych powinni postawić na potężne lornetki, które gromadzić będą więcej światła. Najwygodniej taki typ zamontować na specjalnym statywie, co znacznie ułatwi wykorzystywanie.

Cena jest istotna

Dobry sprzęt bywa kosztowny, jednakże jego duża cena przekłada się na jakość. Zdecydowanie lepiej jest zaczekać nieco z zakupem i zebrać więcej funduszy na mocną lornetkę docenionego fabrykanta, która posłuży nam do końca życia, aniżeli nabywać następne modele kiepskiej jakości.

Comments are closed.